יועץ משכנתאות

אל תיקח משכנתא בלי להתייעץ עם מומחה
זוגות צעירים רבים חושבים שהצעד הטבעי הבא לאחר החתונה הוא לקחת משכנתא. אך דעו לכם שזה לא תמיד הצעד העדיף ביותר. ההורים שלנו תמיד מכניסים לנו לראש שכל חודש שאנחנו משלמים שכר דירה הוא בזבוז ושיכולנו באותו זמן לשלם משכנתה ושיהיה לנו בית בבעלותנו.

אבל אמירה שכזו מתעלמת מהצדדים השונים של רכישת בית. קודם כל, משכנתה משמעותה התחייבות לעשרים שנה פחות או יותר של תשלומים.

זוג צעיר בדרך כלל לא יודע איך יראה העתיד שלו והם אינם יכולים להיות בטוחים שאכן יוכלו לעמוד בתשלומים האלה לנצח. מה עוד, שעל מנת לקבל משכנתה צריך לשים סכום התחלתי של מאתיים אלף שקלים פחות או יותר. אז שוב, גם כאן הרבה פעמים ההורים משני הצדדים לוחצים ואומרים שהם יעזרו לזוג לגייס את הסכום.

אז לפני שלוקחים משכנתה יש כמה דברים שחשוב מאוד לדעת. קודם כל, צריך להבין היטב את תנאי המשכנתה וההשלכות שלהם. האם מדובר בריבית משתנה או קבועה? האם היא צמודת מדד או אינה צמודה למדד?

עליכם להתייעץ עם איש מקצוע, יועץ משכנתאות שיסביר לכם במה הדברים אמורים ויחד איתו תבינו מה הכי משתלם לכם על פי רמת ההכנסה שלכם. כמו כן, חשוב מאוד לברר על נקודות יציאה, או 'קנס יציאה'. כלומר, אם לפתע זכיתם בלוטו ואתם רוצים לחסל את החוב, כמה תצטרכו לשלם? כן גם כדי להחזיר את כל הכסף במכה צריך לשלם קנס. זהו רק אחד מהרבה סודות משכנתה שזוגות צעירים לא יודעים.

הרבה פעמים הם חושבים שבבית משלך יש יותר ביטחון לעומת דירה שכורה אך גם זה לא תמיד נכון. לפעמים משקיעים הלוואות של המון כסף בדירה ואז מסיבה כלשהי הערך שלה יורד פלאים. זה יכול להיות בגלל מצב ביטחוני או כי יש איזשהו מפעל או מפגע סביבתי אחר שהוקם לפתע ליד השכונה.

לכן, צריך להבין שלפעמים אנחנו קצת מקובעים ולא תמיד מה שנראה לנו בטוח או מסוכן הוא באמת כזה. החיים יכולים להפתיע אותנו ובמיוחד כשמדובר בעסקי נדל"ן, אפילו דירה במרכז תל אביב הערך שלה לא מובטח כלל.

לכן, אם אתם אכן חושבים על לקיחת משכנתה כדאי שתתכננו זאת כך שההחזר החודשי לא יעלה על חמישים אחוז מההכנסה החודשית שלכם. זכרו, אתם לא יכולים להקדיש את כל המשכורת שלכם אך ורק לרכישת הדירה. יש לחשוב גם לטווח ארוך יותר.