תיווך בעלייה

בתקופה אחרונה ישנה בהלה בלתי מוסברת לנדל"ן, רכישות, שכירויות וכו'.
הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה פרסמה השבוע כי מחירי הדיור עלו ב-6 שנים האחרונות ב- 72% , יש מי שראה את הנולד וגם הביקוש למקצוע תיווך נכסים עלה.

עוד מהנתונים שפורסמו על פי איגוד המתווכים הוא כי כיום נמצאים בישראל כ- 16,701 מתווכים בתחום הנדל"ן . רק על מנת לסבר את האוזן בשנת 2009 בתקופה הזו פעלו פחות מ- 10,000 מתווכי נדל"ן.
מקצוע התיווך נלמד בתחום לימודי נדל"ן, מתווך טוב לא יתעמק רק בפרסום המחיר אלא יידע כיצד לשווק אותו לשוק הרחב ובפרט לאיזה פלח שוק להפנות אותו. ההגעה ללקוחות הרלוונטיים צריכה להיות מדויקת לכל דירה יש את ערך הזמן שלה כמו שלכל מתווך יש את הזמן שלו כפרטי או כשכיר.
הפנייה למתווך נעשית מכיוון שמציאת נכס או רכישה/ השכרת נכס דורשת יד מכוונת מכיוון שתחום הנדל"ן דורש ניסיון, התמודדות עם הקשיים, מחויבות וזמן. כידוע יש את נושא הבירוקרטיה שאינו מקל ראש עם אף אחד על כן אנשים רבים היו מעדיפים להפקיד תהליך זה בידי אדם מקצועי אשר יודע את תפקידו ומתעסק רק בו .

מתווך חדש בשוק יצטרך ללמוד את נושא הנדל"ן לא רק בתחומי הספרים הנלמדים בשיעורי הנדל"ן אלא גם ביציאה לשוק הרחב ולעולם האמיתי, הם נדרשים לכתת את רגליהם וכבר בתור התחלה להביא תוצאות אשר מצדיקות את הישארותם בתחום.
לעומת זאת מתווך בעל ניסיון שיש באמתחתו כמה עסקאות מוצלחות ירגיש יותר ביטחון לסגור גם את העסקה הבאה, הוא אינו מפחד מהלא ויודע שהפנייה לאדם הנכון העסקה תיסגר.

העיר בה כמות המתווכים הכי גדול הינו כמובן תל אביב שכן עסקי הנדל"ן שם איך לאמרם פורחים, 1,919 מתווכים המחלקים לכלל התושבים מה שאומר שעל כל 201 תושבים ישנו מתווך…אין ספק יחס אישי.
את כמות המתווכים הנמוך יותר נמצא בעיר חיפה שם ישנם כ- 630 בעלי רישיון תיווך העוסקים בנדל"ן בעיר.
במקום השלישי בכמות המתווכים 612 תוכלו למצוא ברמת גן ובבאר שבע 329 מתווכים.

נתונים אלה מצביעים על סוכני הנדל"ן אשר יש בידם רישיון תיווך ומוסמך לעסוק בנדל"ן , אך יש כמות לא מעטה של אנשים אשר הסמיכו עצמם לסוכני נדל"ן המאמינים בסגירת עסקאות "על הדרך" דמי התיווך בישראל עומדים כיום בטווח של בין 1%-3% כאשר הנפוץ ביותר הוא 2% (לפני מע"מ) יחד עם זאת תמיד ניתן לקיים משא ומתן על גובה העמלה ולהוריד את דמי התיווך.

אנשים רבים מעדיפים שלא להיעזר בשירותי המתווכים וזאת על מנת לחסוך את דמי התיווך ובאמצעות אתרי הנדל"ן באמצעות לוחות המודעות. 6 מתוך 10 עסקאות נדל"ן מבוצעות בעזרת מתווך .
על פניו המחיר המשולם למתווך "דמי תיווך" הינו בגדר הנורמלי אך לעומת שאר ארצות העולם המחיר הינו יקר יחסית בין הממוצעים.